НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНА РОБОТА

Навчально-методична робота в Мукачівському державному університеті (далі – Університет) є невід’ємною складовою організації освітнього процесу. Вона спрямована на вирішення завдань ефективного управління процесом навчання здобувачів та підвищення якості підготовки фахівців на основі комплексного підходу до вдосконалення змісту, організації та методів освітнього процесу, надання практичної допомоги викладачам та здобувачам.

Організація навчально-методичної роботи здійснюється відповідно до Закону України «Про вищу освіту», наказів та інструктивних листів МОН України, Статуту Університету, наказів та розпоряджень ректора і проректора з науково-педагогічної роботи, а також Положення про організацію навчально-методичної роботи в Мукачівському державному університеті.

Розрізняють дві форми методичної роботи: науково-методичну та навчально-методичну. Науково-методична робота орієнтована на створення нових принципів і методів ефективного управління процесом навчання здобувачів. Навчально-методична робота спрямована на методичне забезпечення й удосконалення існуючих форм і видів занять зі здобувачами.

Основними напрямами методичної роботи в Університеті є:

– перспективне та поточне планування навчально-методичної роботи;

– удосконалення форми та змісту освітніх програм і навчальних планів підготовки фахівців;

– вивчення обсягу і змісту СРС, вироблення методичних рекомендацій із її планування, організації та контролю;

– методичне забезпечення єдності освітнього процесу і наукових досліджень; – організація університетської системи підвищення педагогічної майстерності молодих викладачів, аспірантів і наукових співробітників;

– аналіз забезпеченості освітнього процесу навчально-методичною літературою, формування поточних планів видання підручників, навчальних і методичних посібників, вказівок тощо;

– вивчення, узагальнення та поширення позитивного досвіду навчально-методичної роботи, передових методів і прийомів проведення навчальних занять, організаційних форм навчання;

– організація та проведення науково-методичних семінарів і конкурсів з науково-методичної діяльності;

– проведення науково-методичних досліджень з актуальних для університету і вищої школи проблем.

Координацію та керівництво всіма напрямами методичної роботи в університеті здійснює проректор з науково-педагогічної роботи, навчальна частина і навчально-методичний відділ.

Система науково-методичної роботи в Університеті забезпечується: Науково-методичною радою; Науково-методичною комісією, фаховими комісіями факультетів та кафедрами.

Науково-методична рада Університету (далі – НМР) є колегіальним дорадчо-консультативним органом, який визначає головні напрями навчально-методичної та науково-методичної роботи університету з питань підвищення ефективності та якості вищої освіти і вдосконалення освітнього процесу.

НМР здійснює моніторинг, аналіз, координацію, планування навчально-методичної та науково-методичної роботи в університеті, сприяє функціонуванню системи внутрішнього забезпечення якості вищої освіти та реалізації державної політики інтеграції у європейський простір вищої освіти.

Головною метою діяльності НМР є забезпечення ефективної навчально-методичної роботи підрозділів університету. Діяльність НМР спрямована на підвищення якості підготовки кваліфікованих фахівців, узагальнення та впровадження прогресивних освітніх технологій, форм та методів навчання.

Головою НМР університету є проректор з науково-педагогічної роботи.

Завдання, склад, організація роботи НМР визначаються «Положенням про Науково-методичну раду Мукачівського державного університету».

Науково-методична комісія Університету створюється для координації етапів внутрішньої експертизи та рецензування навчальних та навчально-методичних матеріалів, що використовуватимуться в освітньому процесі, визначення їх відповідності вимогам надання освітніх послуг у галузі вищої освіти та внутрішнім стандартам МДУ.

Рішення комісії мають рекомендаційний характер і розглядаються на засіданні Науково-методичної ради МДУ.

Контроль за діяльністю комісії здійснює проректор з науково-педагогічної роботи МДУ.

Завдання, організація роботи, функції, принципи формування комісії, її склад і визначаються «Положенням про Науково-методичну комісію Мукачівського державного університету».

Факультетські фахові комісії Мукачівського державного університету формуються з метою організації ефективної організації освітнього процесу у межах факультету.

Основними завданнями факультетських фахових комісій є:

– участь в експертизі матеріалів і результатів моніторингу якості освітнього процесу по дисциплінах факультету;

– підтримка в організації та відвідування відкритих (конкурсних) занять, за необхідності, з залученням провідних фахівців з профілю предмету для оцінки рівня професійної кваліфікації претендента на заміщення посади;

– ухвалення рекомендацій щодо атестації науково-педагогічних працівників факультету (переведення на посади та присвоєння їм вчених звань відповідно до «Положення про порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних посад науково-педагогічних працівників у Мукачівського державного університету);

– участь в узагальненні й поширенні досвіду роботи викладачів, що атестуються, кафедр і факультетів, у вивченні та використанні позитивного досвіду роботи інших ЗВО;

– проведення семінарів, круглих столів з метою підвищення фахової майстерності професорсько-викладацького складу;

– організація розробки навчально-методичних рекомендацій щодо вдосконалення навчально-методичної роботи та вирішення навчально-методичних проблем з галузі знань.

Завдання, організація роботи, принципи формування комісій, її склад і завдання визначаються «Положенням про факультетську фахову комісію Мукачівського державного університету».

Основну методичну роботу в університеті виконують кафедри за тематикою і напрямами, визначеними Науково-методичною радою університету. Методична робота кафедри спрямована на вдосконалення викладання дисциплін, які закріплені за кафедрою, оптимізацію та інтенсифікацію освітнього процесу, покращення його методичного забезпечення, підвищення педагогічної майстерності професорсько-викладацького складу.

Методична робота є обов’язковою постійною частиною посадової діяльності кожного викладача, яка включається до індивідуального плану викладача. Викладач періодично звітує на засіданні кафедри про виконану ним методичну роботу. Обсяг та якість виконаної викладачем методичної роботи враховується при обранні його за конкурсом на новий строк.

Загальне керівництво методичною роботою на кафедрі та контроль за її проведенням здійснює завідувач кафедри, а безпосереднє керівництво – відповідальний за методичну роботу, призначений завідувачем кафедри з числа найбільш досвідчених викладачів.

Координація методичної роботи кафедр факультетів здійснюється Науково-методичною радою університету та факультетськими фаховими комісіями.

Основні напрямки методичної роботи на кафедрі.

Організація освітнього процесу.

Вибір і впровадження методів та засобів навчання.

Підвищення кваліфікації та педагогічної майстерності науково-педагогічних працівників.

План методичної роботи є складовою частиною загального плану роботи кафедри, що затверджується завідувачем кафедри. Питання щодо виконання плану обговорюються не рідше одного разу на рік на засіданні кафедри.

Методична діяльність кафедри полягає у проведенні науково-, навчально- та організаційно-методичної роботи, що проводиться викладачами кафедри та обговоренні отриманих результатів під час проведення методичних семінарів кафедри. Засідання кафедрального методичного семінару проводиться 2–3 рази за семестр.

Мукачівський державний університет