Історія

Мукачівський державний університет (МДУ) – сучасний вищий навчальний заклад європейського спрямування, який здійснює підготовку висококваліфікованих фахівців за всіма освітньо-кваліфікаційними рівнями. МДУ створений згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2008 р. №1152-р та Наказом Міністра освіти і науки України  від 01.09.2008 р. № 794 «Про реформування мережі вищих навчальних закладів ІІІ-IV рівня акредитації, підпорядкованих Міністерству освіти» на базі двох вузів: Мукачівського технологічного інституту та Мукачівського гуманітарно-педагогічного інституту. Першим ректором МДУ було призначено заслуженого діяча науки і техніки України, доктора хімічних наук, професора Юрія Вікентійовича Мигалину, який керував вузом до 2013 року.

Університет є спадкоємцем навчального закладу, який функціонує з 1914 року як Мукачівська угорська королівська державна народошкільна семінарія.

Мукачівський технологічний інститут (МТІ) веде свою історію з 1995 року, коли згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 518 від 14 липня 1995р. в м. Мукачеві був відкритий філіал Технологічного університету Поділля (м. Хмельницький), який започаткував підготовку у місті фахівців з вищою освітою з економічних та технологічних спеціальностей. А у 1997 році на його базі було відкрито МТІ. Очолював інститут заслужений діяч науки і техніки України, доктор хімічних наук, професор Юрій Вікентійович Мигалина.

Мукачівський гуманітарно-педагогічний інститут (МГПІ) було створено згідно рішення шостої сесії IV скликання №186 від 22.04.2003 р. Закарпатської обласної Ради, згідно якого Мукачівський гуманітарно-педагогічний коледж реорганізовано у Мукачівський гуманітарно-педагогічний інститут. Ректором інституту призначено заслуженого працівника народної освіти, кандидата педагогічних наук, професора Василя Васильовича Росула.

Невід’ємною складовою МДУ є Відокремлений структурний підрозділ «Виноградівський фаховий коледж МДУ»(ВСП «ВФК МДУ») та Відокремлений структурний підрозділ «Мукачівський гуманітарно-педагогічний фаховий коледж МДУ» (ВСП «ГПФК МДУ»), які здійснюють підготовку фахівців за спеціальностями/освітніми програмами: молодшого спеціаліста/фахового молодшого бакалавра.

Відокремлений структурний підрозділ «Виноградівський фаховий коледж МДУ» (ВСП «ВФК МДУ») було створено у 1997 році шляхом реорганізації із Виноградівського політехнічного технікуму у Виноградівський технологічний колледж, а у 2008 р. – у Виноградівський державний коледж  МДУ; У 2020р. – Відокремлений структурний підрозділ «Виноградівський фаховий коледж МДУ».

ВСП «ВФК МДУ» готує фахівців за такими спеціальностями:

  1. Електропостачання.
  2. Будівництво, монтаж і експлуатація ліній електропередач.
  3. Монтаж, обслуговування засобів і систем автоматизації технологічного виробництва.
  4. Швейне виробництво.
  5. Виготовлення виробів із шкіри.
  6. Обслуговування та ремонт обладнання підприємств текстильної та легкої промисловості.
  7. Фінанси і кредит.
  8. Туристичне обслуговування.
  9. Ресторанне обслуговування.

Історія Відокремленого структурного підрозділу «Мукачівського гуманітарно-педагогічного фахового коледжу МДУ» (ВСП «ГПФК МДУ») сягає вікової історії підготовки педагогічних кадрів на Закарпатті, коли у 1914 році в Мукачеві була відкрита Мукачівська угорська королівська державна народошкільна семінарія з ініціативи мера міста Яноша Недецеї.

Сучасна історія коледжу бере свій початок з 2002 року, коли Мукачівське педагогічне училище було реорганізовано у Мукачівський гуманітарно-педагогічний коледж, у 2021р. – у Відокремлений структурний підрозділ «Мукачівський гуманітарно-педагогічний фаховий коледж МДУ».

ВСП «ГПФК МДУ» готує фахівців за такими спеціальностями:

1.Початкова освіта.

2.Дошкільна освіта.

3.Музичне мистецтво.

З грудня 2013 року по березень 2014 року в.о. ректора МДУ був заслужений працівник народної освіти, кандидат педагогічних наук, професор Василь Васильович Росул.

З 15 травня 2014 року ректором МДУ є заслужений працівник освіти України, доктор психологічних наук, професор Тетяна Дмитрівна Щербан.

МДУ проводить освітню діяльність відповідно до ліцензії з надання освітніх послуг від 18.09.2013 р. АЕ № 285239.

Організацію навчальної, науково-методичної, наукової та виховної роботи в університеті забезпечують факультети:

  1. Економіки, управілння та інженерії.
  2. Менеджменту та індустрії гостинності.
  3. Педагогічний.
  4. Гуманітарний.

Підготовку фахівців здійснюють 13 кафедр. На них працює 159 осіб професорсько-викладацького складу, серед яких 26 докторів наук,  та 121 кандидат наук. Відкрито аспірантуру з економіки та педагогіки, психології.

Заклад має 2 гуртожитки, які забезпечують запити всіх бажаючих здобувачів щодо проживання.

В університеті розроблена і впроваджена в навчальний процес система безперервної комп’ютерної підготовки, яка ґрунтується на наскрізних програмах комп’ютерної підготовки для кожної спеціальності і має відповідне матеріально-технічне, програмне та методичне забезпечення. Загальна кількість комп’ютерів на сьогодні становить 497 одиниць. Всі комп’ютери з’єднані в єдину мережу, яка об’єднує корпуси та підрозділи університету і підключена до мережі Internet.

У структуру університету входять також  наукова бібліотека з п’ятьма читальними залами на 188 місць,  музей прикладного мистецтва Закарпаття  Студентський будинок моди.

This post is also available in: English

Мукачівський державний університет