Святкування Міжнародного дня музеїв у Мукачівському державному університеті

18 травня 2018 року в рамках святкування Міжнародного дня музеїв викладачі кафедри суспільних дисциплін та фізичної культури Мукачівського державного університету разом зі студентами другого курсу спеціальності «Початкова освіта» на базі музею прикладного мистецтва Закарпаття Мукачівського державного університету провели реконструкцію народних великодніх ігор та веснянок-гаївок, що були поширені в народній культурі українців Закарпаття.

За народними віруваннями ігри й забави навесні сприяли розвитку і розквіту живої природи. Очевидно колись вони відігравали якусь магічно-обрядову роль. Вод­ночас вони були розвагою. Хлопці й чоловіки влаштовували свої ігри й забави окремо від дівчат. Лише XX ст. хлопці й дівчата по­чали влаштовувати спільні ігри біля церкви чи на цвинтарі.

Ігрові веснянки Закарпаття називали маївками, великодніми ігровими співанками або ж назвами ігор. Так, першою студенти відтворили найпопулярнішу на Великдень гру «Гнати качки», що походить, як стверджує Іван Панькевич, від давнього слов’янського шлюбного звичаю, описаного Нестором Літописцем, коли хлопці  пропускали дівчат, а одну з вимогою викупу ловили в ігровій формі.

Наступною дівчата обрали до реконструкції найулюбленішу серед українців Закарпаття гру «Мости» або «Ворітець», в яку зазвичай грали біля церкви. Мости означали небесні ворота, що за народними повір’ями на рівнодення відкривалися і день ставав довшим.

На завершення студенти відтворили найвеселішу гру, що викликала масу позитивних емоцій серед молоді − «По торгу». Дівчата, взявшись за руки, утворили ко­ло. Одна дівчина стояла в середині кола, а друга поза колом. Коло дівчат пританцьовуючи рухалось, учасники гри по черзі співали.

Щиро вдячні за фаховий інформативний супровід студентських реконструкцій великодніх ігор та веснянок-гаївок провідному фахівцю музею прикладного мистецтва Закарпаття Мукачівського державного університету Максименко Віталії Володимирівні.