Майбутні вчителі та лікарі, які працюватимуть у селах, можуть першочергово вступити на бюджет

Вступники 2019 року, які мають бажання працювати в сільській місцевості, вперше зможуть скористатися правом першочергового зарахування на бюджет. Воно поширюється на майбутніх лікарів та вчителів, що оберуть навчання на спеціальностях галузей знань 01 «Освіта/Педагогіка» і 22 «Охорона здоров’я».

«Право першочергового вступу отримають ті, хто попередньо пройде конкурс та укладе угоду на відпрацювання в селі або селищі міського типу не менше трьох років. Ця вся робота проводиться на регіональному рівні: конкурс організовує обласна державна адміністрація (ОДА) на основі прогнозу місцевих рад щодо потреби фахівців з вищою медичною чи педагогічною освітою»,— пояснює генеральний директор директорату вищої освіти та освіти дорослих Міністерства освіти і науки України Олег Шаров.

Обласні державні адміністрації самі визначають порядок та умови конкурсів. Це, зокрема, стосується вимог до конкурсантів та переліку документів. Водночас Міністерство освіти і науки України радить одним із критеріїв визначити місце проживання учасника. Тоді перевагу зможуть отримати ті, хто живе в тому ж (найближчому) населеному пункті, що й майбутній роботодавець.

Переможці конкурсів отримають право на першочергове зарахування. Їхній конкурсний бал множитиметься на першочерговий коефіцієнт (1,05). Для вступників на бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного спрямування) в Умовах прийому додатково передбачено спеціальну квоту-4, під яку буде надано частину бюджетних місць.

Після закінчення навчання випускник повинен буде протягом місяця прибути до місця відпрацювання, укласти трудовий договір та почати роботу. Якщо ж випускник відмовиться виконувати умови угоди, йому потрібно буде відшкодувати кошти, витрачені закладом вищої освіти на його підготовку.

З Методичними рекомендаціями щодо організації та проведення конкурсів на укладання угод можна ознайомитися за адресою:

https://mon.gov.ua/ua/news/majbutni-vchiteli-ta-likari-sho-pracyuvatimut-v-selah-mozhut-pershochergovo-vstupiti-na-byudzhet-mon-nadalo-rozyasnennya?fbclid=IwAR3xl7f5MwWOO_71QSQ9ZmlnGKzUfrq5JhjOq9bE_jdcCLwIdL0MIBYZX_0