Профспілки являють собою добровільну неприбуткову громадську організацію, що об’єднує громадян на підставі загальних інтересів за родом їхньої професійної (трудової) діяльності (навчання).

Свою співпрацю з адміністрацією університету професійна спілка будує на основі Колективного договору, в якому прописано усі можливі нюанси університетського життя і профспілкової роботи. Усі члени ректорату є членами спілки.

Профспілка є окремою юридичною особою. Постійно діючим виконавчим органом спілки є профспілковий комітет працівників. Профком працівників підтримує стосунки з профспілкою студентів університету та профспілковими організаціями інших установ. Така співпраця дає змогу згрупуватися і спільними зусиллями реалізовувати значущі соціальні проекти.

Найбільше часу профком приділяє вивченню і поліпшенню умов праці, оздоровленню, наданню матеріальної і юридичної допомоги, поліпшенню настрою і оптимізму працівників.

Традиційно голова профкому очолює комісію із соціального страхування працівників університету. Це дає змогу ефективно поєднувати зусилля профспілки і регіональної дирекції соціального страхування у справі санаторного лікування викладачів і працівників вузу.

Робота Первинної профспілкової організації працівників та студентів Мукачівського державного університету орієнтована на гарантування зайнятості, максимальне забезпечення соціально-побутових та соціально-культурних потреб працівників та членів їхніх сімей.